Hardox 500


Blacha trudnościeralna to materiał, jaki cieszy się dzisiaj bardzo dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na swoje szczególne właściwości, niezwykle przydatne w przemyśle ciężkim. Jednym z rodzajów blach tego typu są blachy hardox 500. Są produkowane przez pochodzącą ze Szwecji firmę - SSAB OXELÖSUND i odznaczają się szeregiem interesujących cech.

Okazuje się, że blachy tego typu cechują się ogromną wytrzymałością, odpornością i trwałością. Potwierdzeniem tego stanu rzeczy są własności wytrzymałościowe blach, jakie są bardzo wysokie. Granicą ich plastyczności jest 1.000 MPa. Blachy powstają w wyniku bardzo skomplikowanego procesu produkcyjnego, jednak ich wytwarzanie jest bezsprzecznie niezwykle opłacalne. Tylko w ten sposób bowiem można im nadać niezwykłe właściwości, jakie decydują o ich popularności.

Jakie może być w takim razie zastosowanie blach tego typu? Szerokie. Są one wykorzystywane najczęściej w przemyśle ciężkim do produkcji tych elementów maszyn, jakie są wystawione na największe ryzyko uszkodzeń i z tego względu muszą być wyjątkowo wytrzymałe. Z tych blach trudnościeralnych produkowane ą takie elementy, wykładziny w betoniarkach, czy płyty udarowe. Dodatkowo blachy tego rodzaju to materiał, jaki wykazuje się również bardzo dobrą spawalnością. Okazuje się, że połączenia spawane, jakie są wykonywane na tych blachach mają wytrzymałość na poziomie 700 MPa. To więcej niż wytrzymałość stali. Te szczególne właściwości sprawiają, że materiał ten cieszy się tak dużym zainteresowaniem i jest powszechnie wykorzystywany.